Dance Dance Revolution POLAND!

strona główna | kontakt

DDR POLAND » Czym jest Guitar Hero?

Guitar Hero to seria gier muzycznych wydanych przez RedOctane i Activision, symulujących grę na gitarze. Zabawa polega na wciskaniu na kontrolerze (właśnie w kształcie gitary) odpowiednich przycisków, w zależności od układów prezentowanych na ekranie. Idea pozostaje zatem taka sama jak w przypadku innych gier muzycznych: w rytm muzyki i zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie, naciskamy przyciski na kontrolerze. Proste? Niezupełnie ;)

Miniaturka


Każda z gier wydanych w ramach Guitar Hero pozwala na wybór jednego z czterech poziomów trudności. Są to:

  • easy (3 przyciski)
  • normal (4 przyciski)
  • hard (5 przycisków)
  • expert (5 przycisków)


O ile opanowanie najłatwiejszego poziomu trudności przychodzi bez większych problemów, o tyle gra na poziomie normal zaczyna być już stosunkowo trudna. Układy wymagające wciskania rozmaitych sekwencji przycisków zmuszają gracza do szybkiego operowania palcami i "przeskakiwania" z jednego klawisza na inny. Konieczne bywa też wciśnięcie dwóch przycisków równocześnie (na wyższych poziomach trudności jest to układ często spotykany). Co ważne, do "zaliczenia" prezentowanej na ekranie sekwencji wymagane jest nie tylko wciśnięcie odpowiednich klawiszy (jedną ręką), ale także "szarpnięcie" palcami drugiej przełącznika na gitarze (co jest odpowiednikiem szarpania strun instrumentu).

Zabawę utrudnia dodatkowo fakt, że poszczególne piosenki nie mają określonego poziomu trudności. W przeciwieństwie do takich tytułów jak Dance Dance Revolution, Pump it Up czy nawet Taiko no Tatsujin, Guitar Hero ogranicza się wyłącznie do czterech głównych poziomów trudności, nie informując kompletnie o tym, jak trudny jest konkretny "kawałek". Zdarzają się zatem niespodzianki, ponieważ piosenka piosence nie jest równa i o ile jeden utwór na poziomie hard jest względnie "do przejścia", o tyle drugi wywołuje chęć rozbicia gitary o podłogę ;) Jedynym sposobem na zorientowanie się w sytuacji jest zapamiętanie poszczególnych tytułów, względnie tworzenie notatek na własną rękę i oznaczania piosenek według własnej skali trudności.

Kolejna różnica pomiędzy wspomnianymi już tytułami a Guitar Hero to punktacja. W DDR, PiU czy Taiko, liczba punktów zdobytych przez gracza uzależniona jest od dokładności trafienia w przycisk. W Guitar Hero zdobywa się punkt (przy trafieniu) lub nie (przy "spudłowaniu"). W przypadku gry przeciw innej osobie utrudnia to rywalizację, ponieważ jeśli popełni się błąd, pozostaje liczyć na to, że pomyli się także przeciwnik. Jedyną szansą na odrobienie straty jest tzw. Star Power - w czasie gry można naładować sobie jego "pasek" i w wybranym momencie ów Star Power włączyć (poprzez uniesienie gitary). Zdobywane w tym trybie punkty liczą się podwójnie, co pozwala na nadrobienie zaległości. Oczywiście przeciwnik również może sobie Star Power włączyć i wówczas znowu pozostaje liczyć na to, że poplączą mu się palce ;)

Miniaturka

 

W ramach Guitar Hero wydane zostały następujące tytuły:

Konsole stacjonarne:
Guitar Hero (PlayStation 2)
Guitar Hero: II (PlayStation 2, Xbox 360)
Guitar Hero Encore: Rocks the 80s (PlayStation 2)
Guitar Hero III: Legends of Rock (PlayStation 2, PlayStation 3, Wii, Xbox 360, PC, Mac OS X)
Guitar Hero: Aerosmith (PlayStation 2, PlayStation 3, Wii, Xbox 360, PC, Mac OS X)
Guitar Hero: World Tour (PlayStation 2, PlayStation 3, Wii, Xbox 360, PC, Mac OS X)
Guitar Hero: Metallica (PlayStation 2, PlayStation 3, Wii, Xbox 360)
Guitar Hero: Greatest Hits
Guitar Hero 5 (Playstation 3, Xbox 360)

Konsole przenośne:
Guitar Hero On Tour (Nintendo DS)
Guitar Hero On Tour: Decades (Nintendo DS)
Guitar Hero On Tour: Modern Hits (Nintendo DS)


Autor: Akane